Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2012

* * * * * * * * * * * * * * Άν χάσατε το μέτρημα ξαναπροσπαθείστε… Τόσα αγωνιζόντουσαν χτες στο ΟΑΚΑ!

Παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ και παίρνοντας ρυθμό και πάθος από την άμυνα γρανήτη (από τα μέσα του δεύτερου 10λεπτου και μετά), ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 79-68 επί της Ρεάλ, στο ΟΑΚΑ. Κορυφαίος ο παιχταράς και φόβητρο των αντιπάλων Λάσμε και πολύ καλοί οι Μπράμος, Πάνκο, Κίτσεν! Θετικοί επίσης οι Ούκιτς, Ματσιούλης, λίγα πράγματα ο Μητσάρας, ακόμα λιγότερα ο Σχορτσιανίτης. Αυτή ήταν εν συντομεία οι πρωταγωνιστές του 6στερου, που απέδειξε ότι όταν η άμυνα του είναι όπως η χτεσινή, στον αιφνιδιασμό μπορεί και να παίξει ωραίο μπάσκετ και να “κοιτάξει” οποιονδήποτε αντίπαλο στα μάτια. Ακολουθεί βιντεάκι με τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα με τη Ρεάλ και μια μίνι ανάλυση της εμφάνισης του δυνάστη του Ευρωπαϊκού μπάσκετ κόντρα στη βασίλισσα!

Ο Πεδουλάκης ξεκίνησε τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις, Πάνκο και Σκορδίλη, με τους Μαδριλένους να είναι εκείνοι που πήραν ένα προβάδισμα πέντε πόντων (2-7) και με δύο τρίποντα του Μίροτιτς κατάφεραν να ξεφύγουν με επτά (9-16) και το 10λεπτο έκλεισε στο 12-16, με τον 6στερο να προσπαθεί να βρει τα πατήματα του και τους παίχτες να δείχνουν αρκετά αγχωμένοι στην επίθεση. Στο β’ δεκάλεπτο όμως παρουσιάστηκε ένας Παναθηναϊκός που μάσαγε σίδερα στην άμυνα και στην επίθεση έπαιρνε λύσεις από όλους του τους παίκτες που είχε στο παρκέ. Πήρε γρήγορα το προβάδισμα με 18-16 με ένα κάρφωμα του εξαιρετικού στο πρώτο ημίχρονο Ματσιούλις, τρέχοντας ένα σερί των 9-0. Η Ρεάλ αντέδρασε (25-24) στο 14′ αλλά άλλα δύο “πράσινα” σερί με 6-0 αρχικά το σκορ πήγε στο (31-24) και με άλλο ένα 7-0 στο (35-26) στο 18′. Η Ρεάλ εξακολουθούσε να βρίσκει λύσεις έξω από τη γραμμή των 6,75 (πέτυχε 8 στο πρώτο ημίχρονο!) και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να πάει στα αποδυτήρια με επτά πόντους πίσω στο σκορ (42-35).
Ο 6στερος συνέχισε και μετά την ανάπαυλα στον ίδιο ρυθμό, εκτοξεύοντας πάλι τη διαφορά στο +14 (51-37) στο 23′ και με Μπράμος, Ούκιτς (58-44) στο 27′, δείχνοντας ποιος θα είναι το αφεντικό του αγώνα. Οι παίκτες του Λάσο προσπαθούσαν συνέχεια να κατεβάσουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν τους επέτρεψε να σκεφτούν κάτι περισσότερο. Ο Λάσμε με 2 βολές έκανε το 65-52 και οι πράσινοι μπήκαν με +12 στην τελευταία περίοδο.
Ο Κίτσεν με 4 συνεχόμενους πόντους έκανε το 69-55, αλλά η Ρεάλ δεν είχε εγκαταλείψει ακόμα το ματς και μείωσε ξανά  τη διαφορά στους 9 (69-60) στο 33′ και λίγο αργότερα στους 7 (71-64), αλλά και πάλι ο δυνάστης είχε το αντίδοτο με τους Πάνκο και Λάσμε να τελειώνουν τις φάσεις και το τελικό σκορ να γράφει 79-68.
Οι περίπου 8.000 που βρέθηκαν στο κλειστό δεν είναι ικανοποητικός αριθμός αλλά τουλάχιστον ευχαριστήθηκαν μπάσκετ και είδαν την ομάδα να κάνει την πιο πειστική της εμφάνιση φέτος και να δείχνει μέρος των δυνατοτήτων της. Η καταπληκτική άμυνα και η πράσινη κυριαρχία στα ριμπάουντ, οδήγησαν τη Ρεάλ σε πολλά λάθη με τον Λάσμε να δείχνει την κλάση του σε άμυνα και επίθεση “τρομακρατόντας” επανειλημένως τους Μαδριλένους (που προτιμούσαν να μην πλησιάζουν συχνά το καλάθι μας) έχοντας 8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 3 κλεψίματα, 5/5 δίποντα, 5/6 βολές. Από το τραγικό 1/7 στις με το τραγέλαφο, έχει 14/17 στην Euroleague από τη γραμμή.
Συμπερασματικά ο 6στερος δήλωσε “παρών” και με τις προσθήκες Καπόνο και Μπανκς? θα δυναμώσει πολύ στο περιφεριακό σουτ που τόσο λείπει αυτή τη στιγμή και ακόμα πιο σημαντικό ότι η ομάδα απέδειξε ότι μπορεί να βγάλει ενέργεια και χωρίς τους Διαμαντίδη, Σχορτσιανίτη.

ΣΤΗΡΙΞΤΕ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΔΕΙΞΕΙ ΠΟΤΕ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ!!!!!!!

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 42-35, 65-52, 79-68
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος  9 (1), Πάνκο 12, Ματσιούλις 12, Άρμστρονγκ, Ούκιτς 11 (1), Λάσμε 15, Διαμαντίδης 7, Κίτσεν 9 (1), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 2
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ 3 (1), Φερνάντεθ 3 (1), Πότσιους 5 (1), Σουάρεθ 16 (4), Ρέγες 4, Μίροτιτς 6 (2), Ροντρίγκεθ 3 (1), Ερνανγκόμεζ, Μπέγκιτς 6, Κάρολ 9 (1), Γιούλ 8, Σλότερ 5